Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Slovensko > Malá Fatra - severní Slovensko

Malá Fatra - severní Slovensko - Slovensko

Malá Fatra - severní Slovensko - Slovensko

Malá Fatra je malý turistický ráj, ve kterém lze podnikat překrásné, více nebo méně náročné  tůry.  Bezesporu nejnámahavější z nich je velice atraktivní hřebenovka.

O Malé Fatře se tvrdí, že má v sobě trochu z každého koutu Slovenska. Mnoho lidí je dokonce přesvědčeno, že se tu nachází nejhezčí slovenský vrchol, kterým je Velký Rozsutec. Velice oblíbeným je též nejvyšší vrchol Malé Fatry – Velký Kriváň  nebo sousední Chleb.

Malá Fatra je pohoří na severu Slovenska v Žilinském kraji a malou části v Trenčínském kraji. Je součástí krajinného celku Fatransko - tatranská oblast, který je součástí Vnitřních Západních Karpat. Po Vysokých, Nízkých Tatrách a Oravských Beskydech je čtvrtým nejvyšším pohořím Slovenska s bohatou a poměrně zachovalou západokarpatskou přírodou. Významnou část pohoří v kriváňské části Malé Fatry zabírá Národní park Malá Fatra.

Oblast Malé Fatry je oblíbenou letní i zimní turistickou lokalitou. Nejznámější turistickou oblastí je Vrátná Dolina. Z dalších známých středisek především zimní turistiky třeba zmínit tyto: Lučivná, Valčianská dolina, Rajecká Lesná, Fačkovské sedlo, Martinské hole, Pod Jedlovinou a jiné. Okolí nabízí také možnosti pro cykloturistiku a hustou síť cyklistických tras. V obcích Nižné Kamence, Varín, Rajecké Teplice se nacházejí kempy. Ve vesnici Strečno funguje tradice plavby na vorech po Váhu. Ve Štefanové se nachází naučná stezka Naučná stezka Štefanová, její trasa je totožná se žlutou turistickou trasou Nové Diery – Podžiar – Štefanová. V Terchové se nachází relaxačně informační centrum s možností koupání.

Řada turistických zajímavostí nabízejí i města Žilina, Martin, lázeňské město Rajecké Teplice a obec Terchová, která je centrem kultury a turistického ruchu.

Snad nejatraktivnějším turistickým zážitkem v Malé Fatře je přechod vrcholového hřebene. Tato několikadenní túra patří svým charakterem, ve kterém se střídají luční (holiny), skalní, kosodřevinové a lesní partie k nejkrásnějším hřebenovkám na Slovensku.

Hřebenovka se v principu dělí na dvě samostatné části: hřeben Lučanské a Kriváňské Malé Fatry.

Oblast Malé Fatry patří k oblíbeným lyžařským destinacím.

Nejznámější je v tomto směru Vrátna Dolina. Nacházejí se v ní střediska Paseky se čtyřsedačkovou lanovkou, Poludňový Grúň, oblast Kriváně s moderní kabinkovou lanovkou na Snilovské sedlo, svah Oštiepkova mulda - možnost lyžování do pozdního jara, Príslop a jiné.

I další malofatranské oblasti jsou zajímavé a několik se postupně stávají důležitými centry místního turistického ruchu. Patří k nim například tyto: Lučivná, Havrania, Valča (Snowland Valčianska dolina), Rajecká Lesná, Fačkovské sedlo, Martínské hole, a Pod Jedlovinou.

V oblasti Malé Fatry a jejím blízkém okolí se nachází několik hradů,  zámků a kaštelů, z nichž jsou některé zříceniny a některé jsou přeměněny na muzea. Přímo v Malé Fatře se nacházejí pouze hrady Strečno, Starhrad, a Kuneradský zámek. Strečanské hrady byly postavěny, aby střežili důležitou trasu přes Strečnanský průsmyk. Další hrady v okolí jsou: Oravský hrad, Lietavský hrad, Budatinský hrad, Znievský hrad.

  • Doporučujeme
FATRA - Terchová

FATRA - Terchová

Slovensko, Malá Fatra - severní Slovensko

3 dní od 1 660 Kč včetne všech poplatků

zpět

 
Facebook