Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Německo

Německo

Německo (oficiální název Spolková republika Německo, zkratka SRN, německy: Bundesrepublik Deutschland, zkratka BRD) je středoevropský stát.  Rozloha Německa je 357 021 km2, přičemž území státu se nachází v mírném podnebném pásu. Německo má přes 82 milionů obyvatel, což z něj činí nejlidnatější stát EU. Německo je zároveň domovem třetí největší populace imigrantů na světě.

Německo je federativní parlamentní zastupitelská demokratická republika. Je rozděleno na 16 spolkových zemí. Největší spolkovou zemí je Bavorsko. Hlavním městem je Berlín.

Na severu sousedí Německo s Dánskem (délka hranic 67 kilometrů), na severovýchodě s Polskem (442 kilometrů), na východě s Českem (811 kilometrů), na jihovýchodě s Rakouskem (815 kilometrů; bez hranice v Bodamském jezeře), na jihu se Švýcarskem (316 kilometrů; s hranicí exklávy Busingen, ale bez hranice v Bodamském jezeře), na jihozápadě s Francií (448 kilometrů), na západě na Lucemburskem (135 kilometrů) a s Belgií (156 kilometrů) a na severozápadě s Nizozemím (567 kilometrů). Délka hranic činí celkem 3757 kilometrů (bez hranic v Bodamském jezeře). Během dějin se často měnil i střed německého státu.

Na hranicích s Rakouskem leží nejvyšší hora Německa - Zugspitze o nadmořské výšce 2962 metrů. Středoněmecká vysočina nabývá směrem severu k jihu na výšce a rozloze. Nejvyšší se nachází ve Schawarzwaldu - 1493 metrů vysoký Feldberg, následován 1456 metrů vysokým Grosser Alber v Bavorském lese. Vrcholy o výšce vyšší než 1000 metrech mají dále Krušné hory , Smrčiny , Švábská Alba a pohoří Harz, který je izolovanou částí Středoněmecké vysočiny s nejvyšší horou Brocken o nadmořské výšce 1142 metrů. V severní části Německa se nachází jednotlivé kopce vyšší než 100 metrů, z nichž nejvyšší je Hagelberg v geomorfololické části Flaming v Braniborsku. Nejnižší bod Německa je proláklina 3,54 metrů pod úrovní mořské hladiny u Neuendorf-Sachsebbande v Šlesvicku - Holstýnsku. Rovněž v ve Šlesvicku-Holštýnsku se nachází se nachází nejhlubší zatopení bod Německa: 39,10 metrů pod úrovní mořské hladiny na dně Hemelsdorfer - See severoseverovýchodně od Lubecku . Nejnižší umělý vytvořený bod Německa je 293 metrů pod úrovní mořské na dně hnědouhelného dolu Hambach východně od Julichu v severním Porýní-Vestfálsku.

Území Německa odvodňují z největší části řeky Rýn, Dunaj, Labe, Odra, Wesera a Emže. Německé území je odvodňováno do Severního moře, Baltského moře a Černého moře. Přes německé území vede hlavní evropské rozvodí.

V Severním moři se nachází souostroví Severofríské ostrovy a Východofríské ostrovy. Ostrovy Helgoland a Neuwerk jsou rovněž obydlené. Severofríské ostrovy představují zbytky zatopené pevniny, které zůstala pod snížení a následném zaplavení pevniny. Východofríské ostrovy jsou bariérové ostrovy, které vznikly příbojem a pohybem pobřežních písčin.

Největší německé ostrovy v Baltském moři jsou (od západu do východu) Fehmarn, Poel, Hidennsee, Rujana a Usedom.

Největší německé vnitrozemské ostrovy se nachází v Bodamském jezeře, jsou to ostrovy Reichenau, Mainau a Lindau, dále ostrov Herrenchiemsee v Chiemsee.

Celé území Německa patří k mírnému pásu střední Evropy v převládajícím západním prouděním vzduchu v přechodném pásmu mezi oceánským a kontinentálním klimatem. Podnebí v Německu je ovlivňováno Golfským proudem, celoročně převažují příznivé teploty.

Německo je nejlidnatější zemí Evropské unie. Rozkládá se od Severního a Baltského moře až k Alpám na jihu země.

Německo je federální republika složená ze 16 spolkových zemí. Parlament tvoří Spolkový sněm (Bundestag) a Spolková rada (Bundesrat) se zástupci jednotlivých spolkových zemí.

Po pádu Berlínské zdi v roce 1989 došlo ke sjednocení obou tehdejších států, Německé demokratické republiky a Německé spolkové republiky.

Ekonomika Německa je třetí největší ekonomikou světa. Automobilový, elektrotechnický, chemický a farmaceutický průmysl patří kromě dalších k hlavním ekonomickým odvětvím. Mnoho německých firem významně investovalo v zemích střední a východní Evropy.

Státní zřízení: federativní parlamentní republika

Hlavní město: Berlín

Celková rozloha: 357 022 km2

Počer obyvatel: 80 333 700

Měna: euro (EUR)

Telefonní předvolba: +49

  • Doporučujeme
Tropical Islands Berlín

Tropical Islands Berlín

Německo, Tropical Islands

2 dní od 1 990 Kč včetne všech poplatků

Aquapark Tropical Islands pojme téměř přes 6600 lidí najednou a zábava tu může trvat věčně. Celý komplex je v provozu celoročně a to 24 hodin NON STOP denně. Rekreační komplex Tropical Islands může nabídnout svým návštěvníkům i nocleh. Přespat zde můžete v chatkách, stanech nebo na lehátku přímo na pláži. Na své si zde přijdou všichni milovníci vodních radovánek a teplého klimatu. Teplota vzduchu se v aquaparku pohybuje okolo 30°C a voda v laguně má ještě o dva stupně víc. Mladší ročníky sem jezdí se svými partnery a ti starší s dětmi. Potkáte zde maminky s kočárkem, teenagery, ale i třeba důchodce, kteří jse

 
Facebook