Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Maďarsko

Maďarsko

Maďarsko, oficiálně Maďarská republika je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě, hraničí s Rakouskem (366 km) a Slovinskem (102 km) na západě, s Chorvatskem (329 km) a Srbskem (151 km) na jihu, s Rumunskem (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východě a se Slovenskem (677 km) na severu. Maďarsko je členskou zemí NATO, Evropské Unie, Visegrádské skupiny a mnoha dalších mezinárodních organizací.

Maďarsko je převážně rovinatá země, hlavně díky jeho poloze na Panonské pánvi. Pouze na severu okolo města Miskolc se rozkládá menší pohoří, které je součástí Karpat. Největším vrcholem Maďarska je Kékes, který se nachází v pohoří Mátra, nedaleko města Eger. Na jihu Maďarska se rozkládá Velká uherská nížina (Alföld), která zasahuje až do sousedního Rumunska a Srbska. Rovinatá krajina Velké uherské nížiny je z velké části přeměněna na  zemědělskou oblast, zachovaly se ale zbytky původní maďarské středoevropské stepi, označované jako puszta. Tato krajina je ochraňována např. jako národní park Hortobágy. Ovšem na jihozápadě Maďarska najdeme několik menších pohoří, zvláště v okolí největšího jezera Maďarska, Balaton. Nejvýznamnějším pohořím z téhle oblasti je Bakoňský les, který je severně od Balatonu a nachází se v něm i město Veszprém. Asi 89% území nepřesahuje nadmořskou výšku do 200 m, nad 400 m n. m. leží asi jen asi 2%. Různorodost reliéfu lze zaznamenat i v hlavním městě. Západní část Budapešti (Budín) je poměrně členitá (Budínské vrchy), východní Pešť leží oproti tomu v rovině.

Pro mnoho lidí je Maďarsko zemí lázní, vína a ostrých jídel.To vše je pravda. Maďarsko tak získalo svou tvář vlivem jižních kultur, ale i z poznatků z cesty do Evropy a původnímu domovu Maďarů na Uralu. Asi nejtypičtějším znakem jejich nemístního původu je jazyk. Maďarština, je podobná několika jazykům, kterými se ještě dnes mluví zejména na severu Evropy.

Nejdůležitější řekou maďarského vodního systému je bezpochybně Dunaj , do které se vlévá většina řek pramenících na území Maďarska. Dunaj protéká severním Maďarskem a tvoří z části hranici se Slovenskem.  Na Dunaji leží hlavní město Budapešť. Další důležitou řekou je Tisa protékajíce východním Maďarskem.Tisa se do Dunaje vlévá až na území Srbska. Dalšími důležitými řekami jsou Dráva, Rába a Bodrog.

Maďarské podnebí je kontinentální s chladnými zimami a horkými léty. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 10 °C, v létě 27 až 35 °C, v zimě přibližně 0 až -15 °C.

Ponořte se do termální léčivé vody a vychutnejte si uklidňující působení tepla. Nadýchněte se vůně přírodních silic a dopřejte si masáž. Vyzkoušejte střídavé proudy ledové a teplé vody, vychutnejte si slasti vířivé koupele. V lázních Hévíz Vás očekává jedinečné jezero, kde v harmonii souznívají lidé a lekníny. Každý se rád vrací do pohody, kde se dobře jí a pije, kde je co k vidění, jsou tam léčivé prameny, kde voní paprika a guláš, a v hospůdkách se tančí pravý čardáš ....

Maďaři přišli na současné území v 9. století, první maďarský král Štěpán podporoval křesťanství a západoevropskou kulturu. V 16. století bylo Maďarsko rozděleno mezi rakouské Habsburky a tureckou osmanskou říši. Maďarština patří do ugrofinské jazykové větve, s určitou podobností s finštinou a estonštinou.

Státní zřízení: parlamentní republika

Hlavní město: Budapešť

Celková rozloha: 93 030 m2

Počet obyvatel: 9 906 000

Měna: forint (HUF)

Telefonní předvolba: +36

  • Doporučujeme
DANUBIUS HEALTH SPA RESORT SÁRVÁR

DANUBIUS HEALTH SPA RESORT SÁRVÁR

Maďarsko, Sárvár

FLÓRA - Eger

FLÓRA - Eger

Maďarsko, Eger

4 dní od 3 630 Kč včetne všech poplatků

  • Doporučujeme
HELIOS - Hévíz

HELIOS - Hévíz

Maďarsko, Hevíz

3 dní od 2 700 Kč včetne všech poplatků

  • Doporučujeme
Hotel Répce ***

Hotel Répce ***

Maďarsko, Bükfürdo

Hotel je situován v tichém klidném prostředí a je obklopen stinnými listnatými stromy. Z hotelu lze přejít rovnou do areálu léčebných lázní krytou spojovací chodbou.

Hotel Répce Gold ****

Hotel Répce Gold ****

Maďarsko, Bükfürdo

Hotel je situován v tichém klidném prostředí a je obklopen stinnými listnatými stromy. Z hotelu lze přejít rovnou do areálu léčebných lázní krytou spojovací chodbou..

  • Doporučujeme
PANORAMA - Hévíz

PANORAMA - Hévíz

Maďarsko, Hevíz

3 dní od 2 920 Kč včetne všech poplatků

  • Doporučujeme
PARK INN - Sárvár

PARK INN - Sárvár

Maďarsko, Sárvár

  • Doporučujeme
PELION - Tapolca

PELION - Tapolca

Maďarsko, Balaton

3 dní od 3 340 Kč včetne všech poplatků

  • Doporučujeme
  • Lastminute
Relax na jezeře v lázních Hevíz - BUS

Relax na jezeře v lázních Hevíz - BUS

Maďarsko, Hevíz

6 dní od 7 990 Kč včetne všech poplatků

  • Doporučujeme
  • Lastminute
Vinný relax v termálech v Egeru - FLORA***+ autobusem

Vinný relax v termálech v Egeru - FLORA***+ autobusem

Maďarsko, Eger

6 dní od 7 990 Kč včetne všech poplatků

Lázeňský hotel Flora se rozkládá uprostřed léčebných pramenů a je obklopen staletými stromy a vzácnými rostlinami. Leží před branami lázní Egertermálfürdö, jen pár kroků od malebného starého města. Nabízí svým hostům pohodlí a pestrou paletu služeb. Pouze v županu můžete zavítat do hotelového wellness, fitness či na proceduru do Balneoterapie. Hotel se vyznačuje výbornou maďarskou kuchyní, která se podává v restauraci formou bohatých švédských stolů.

 
Facebook