Specialista na Řecko a řecké ostrovy,
Chorvatsko, Itálie - Bibione.

Informace a rezervace 603 476 467

Nabídka zájezdů > Černá hora

Černá hora

Černá Hora se nachází na jihozápadě Balkánského poloostrova a na jižním pobřeží Jaderského moře. Rozkládá se na ploše 13.812 km2 v jedné z nejrozmanitějších oblastí východní Evropy. Od pásu oblázkových pláží Černé Hory se zvedají Dinárské hory, které v maximech dosahují výšek přes 2 500 m n. m. (nejvyšší hora Černé Hory Bobotov kuk – 2 523 m n. m.). Nejhornatější je severní část země s názvem Černá Hora, plná hlubokých říčních údolí, strmých srázů, ledovcových jezer a hustých nedotčených lesů. Délka černohorského pobřeží činí 294 km.  Skládá se z Tivatské, Budvanské, Barské a Ulcinjské riviéry a patří k nejkrásnějšm a nejoblíbenějším plážím celého Jadranského pobřeží. V létě je typická mimořádná délka slunečního svitu a nízká oblačnost.

Černá Hora hraničí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem a Albánií, mořskou hranici má s Chorvatskem, Itálií a Albánií.
Hlavním a největším městem, správním a ekonomickým střediskem republiky je Podgorica se 12 000 obyvateli.

Mezi nejvíce navštěvovaná letoviska patří Budva, Bečiči, Sutomore, Sveto Stefan...

Skadarské jezero, nacházející ve Skadarském údolí obklopené horami, asi 7 km od břehů Jaderského moře, je největším jezerem na Balkánském poloostrově a největším národním parkem v Černé Hoře. Proslulé je především díky rozmanitosti fauny a flóry.

Hodně jej ovlivňují větry, nejčastější vítr je jihovýchodní Jugo, severozápadní Maestral a severovýchodní Bóra. Studený vítr Bóra zvláště v zimních měsících burácí na pobřeží a vlny bičují skaliska krátkými a strmými vlnami. Největší vlny zvedá Jugo. Místa, kam až dosahují, jsou po celý rok bez vegetace. Maestral je příjemný odpolední větřík v teplých letních měsících, který příjemně osvěží. V létě se též vyskytuje Nevera, silný západní vítr s prudkými a krátkými bouřkami, příjemně ochladí a pročistí vzduch. Na pobřeží existuje pravidlo - ve dne obvykle vanou větry od moře a večer z pevniny.

Na pobřeží činí průměrné srážky cca 1400 mm ročně. Srážky jsou však hlavně v zimních měsících, v létě vás mohou potkat krátké, ale často intenzívní deště. Nejvíce vodních srážek mají západní svahy pobřežních hor nad Kotorem (až 4600 mm ročně) a jsou nejdeštivějším místem v Evropě.

    

Státní zřízení: parlamentní republika

Hlavní město: Podgorica

Celková rozloha: 13 812 km2

Počet obyvatel: 626 000

Měna: euro

Telefonní předvolba: 382

 
Facebook